Иван Петров Хаджидимитров е роден на 25.03.1953 година в село Ново Градище, Великотърновска област. Завършил Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий” – факултет „Изобразително изкуство”, специалност стенопис. Автор на книгите: „Сиромашко лято” (разкази, 1991), „Хвърчило” (гатанки и стихове за деца, 1991), „Тополка” (стихове за деца, 1992), „Отчуждение” (разкази и новели, 1992), „Тайни знаци и кривулки” (стихове и гатанки за деца, 1993), „В лабиринтите на галактиката” (научно фантастична повест за деца и юноши, 1994), „Мехурчета от пяна” (стихове и гатанки за деца, 1994), „Аз и Питанката” (повест за деца и юноши, 1995), „Подарявам ти лято” (лирика, 1998), „До ново лято” (лирика, 1998), „Коне летящи, мои вихрени видения” (1998), „Поднебие” (стихове за планината, 2001), „Висини” (стихове за планината, 2001), „Делителна точка” (импресии, 2004), „Така е хубаво” (лирика, 2005). Има над 50 илюстрирани книги, изяви в театъра, изиграни роли и реализации в сценографията, фотоизложби, изложби живопис. Занимава се с пеене и музика, свири на 7 музикални инструмента. Прави стенописи. Живее и работи в град Троян.

събота, 2 април 2011 г.

СНЯГ

СНЕГЪТ

Заваля тихо сняг. Бала радост в съня на децата. Като дете и аз му се радвах, особено когато натрупаше дебелите преспи, когато запушеха комините в снежните калпаци на къщите. Снегът означаваше пречистваща тишина и белота, нова дреха за уморената земя, означаваше търкаляне в меките преспи, означаваше бой със снежни топки. По местата където играехме щяха да се народят разнокалибрени снежни човеци с морковени носове и продъдени тенджери на главите за шапки. Снегът означаваше незабравими шумни пързалки, щастливи зимни празници с много подаръци.
Но днес, когато снегът заваля, зад красивия танц на снежинките, аз виждам да прозират други истини. Други мисли ми идват наум; че ще трябва да се рине изобилно навалелият сняг, ще натрупа по улици и тротоари и трудно ще преминаваме; че много скоро тази приказна бяла чистота ще потъмнее от дим, сажди и какви ли не боклуци; че снегът ще насъбаря при топенето си цигли и керемиди от покривите и дуварите, ще предизвика наводнения; че докато вали, тежката му мокрота ще счупи клони, ще скъса далекопроводи, ще доведе до спиране на тока; че ще замръзнат чешми и водоеми. Ще дойдат тежките и непосилни за бюджета ни сметки за ток, парно, дърва и въглища. Ще дойдат ледовете и ще започне хлъзгане и падане по тях, контузии ще има. Че ще трябва да стоим повечето време затворени в къщи покрай печките и радиаторите; че над града ни ще легне плътен смог от мръсен въздух; че ще плъзнат настинки и грипове, и ще се наложи да се пият лекарства.
Колко различно гледам сега на тази падаща чиста небесна белота – от радост, тя се е превърнала в грижа. Навярно е така, защото преди е имало кой да мисли за проблемите идващи със снега. За възрастните тегобите, за децата веселбата и забавленията. Затова за едните снегът е гост желан, а за другите бреме.